A mobil-barát honlap ma már nem csak egy lehetőség, valamiféle úri huncutság, hanem kötelező elem. Már két év eltelt azóta, hogy a Google bejelentette: ezentúl hátrébb sorolja azokat a honlapokat, amelyeket nem optimalizáltak okostelefonokra, tabletekre. Akik androidos eszközeiken Chrome-mot használnak, azoknak feltűnhetett, hogy a böngészővel akár ikonokként is kitűzhetik a kezdőképernyőre a weblapokat. A kezelőfelület androidos benyomását kelt. A Google progresszív webalkalmazásoknak nevezte el az így betöltött weblapokat. Maga az ötlet pedig világosan jelzi a trendet: szeretnék elmosni a határt a mobilos alkalmazások és a weboldalak között.
A digitális világ kétharmada ma már mobil eszközökre költözött, és a jövő is egyre inkább alkalmazkodik ezekhez a kicsi kijelzőkhöz.
Ha a weblapod még nem ilyen, cselekedj!
Három lehetőséged van:
Használd az alkalmazkodó (responsive) web dizájn előnyeit. Oldalad automatikusan észleli majd a felhasználó képernyő méretét, és annak megfelelően jelenik meg, méghozzá jól.
Legyenek hasznos beépített (native) alkalmazásaid a weboldaladon a legnépszerűbb platformokra: iOS-re és Androidra. Ezeket nem kell külön letölteniük a mobil-felhasználóknak, hanem minden funkcióját azonnal használni lehet (például kamera, vagy iOS Air Printje).
A legjobb, ha az adott alkalmazások többféle operációs rendszeren is működnek (Hybrid application). Nem kizárt, hogy ki kell fejlesztenünk az általunk megkívánt tudású applikációt. Megbízhatunk egy, vagy több külsős programozót, de használhatunk olyan applikáció-fejlesztő eszközöket is, mint például az Apperian. De megéri, felmérések szerint azért használunk appokat mert:
A mobilappok kényelmesek. könnyű őket használni
A mobilappok akkor is működnek, ha a telefon nincs online
Ekkor kötelező
Azt tanácsoljuk, hogy mindenképpen készíts, vagy készíttess saját alkalmazást, ha…
Pénz szeretnél keresni a weboldaladdal, vagy csak egyszerűen népszerűsíteni akarod valamelyik App-store-ban.
Ha e-kereskedő oldalt működtetsz. Tudjuk, hogy az Amazon, vagy a eBay így tesz, nem vitás, neked is ezt kell tenned.
Sok szolgáltatásnál elengedhetetlen egy hely-felismerő applikáció a sikeres működéshez (például ha online is lehet rendelni az éttermedben).
Ha a weboldalad aktuális információkat közvetít, vagy megengedi, hogy a felhasználók tartalmakat töltsenek fel (fotókat, videókat).
Amennyiben weboldaladnak a blogokon, vagy időpont-foglaláson túl olyan szolgáltatásai is vannak, mint:
– komplex navigáció
– offline mód
– figyelmeztetések küldése
– az eszközhöz való hozzáférés
– jelentésekhez, elemzésekhez való hozzáférés
– testreszabás (pl. Evernote)
Ha a biztonság fontos számodra. Egy mobil alkalmazást ugyanis sokkal könnyebb megvédeni, mint egy mobil weboldalt.
Ha vannak megfelelő emberek, és büdzsé is az applikáció fejlesztéshez. De talán még fontosabb, hogy legyen erőforrás az alkalmazás supportjához, fenntartásához.
Ha a weboldalad elérhetőségét és megoszthatóságát már megnyugtatóan megoldottad.
Ha a weboldalad több, mint egy információs oldal (pl. blog, híroldal, céges bemutatkozó site)
Ha már megoldottad az eszköz-kompatibilitást (tudod, felhasználóid közül hányan használnak iPhone-t, Androidot pl.)
Mobil alkalmazás lehet a megoldás
Az okostelefonok és a tabletek nem mennek ki a divatból egyhamar. Ha még nem tetted meg, azonnal cselekedj, és alakítsd át a weboldalad mobil-baráttá. Csinálj app-ot, és/vagy alakítsd rugalmassá a dizájnt. Mindenképp jól jársz.