A márka személyes védelme: Hogyan védd meg személyazonosságodat a neten
Ha nincs céged, valószínűleg úgy gondolod, hogy a márkavédelem téged nem érint. Úgy hangzik mint egy olyan téma, ami üzletembereknek, a témában járatosaknak vagy marketing menedzsereknek lehet fontos. Ám a márkavédelem már nem csak vállalati szinten van jelen. Mindannyiunkat érint.
Kinek van szüksége személyes márkavédelemre?
A márkavédelem stratégiai játszmák olyan halmaza, amelyek megvédik a márka egységét. Biztosítják a márkáról kialakult képet, így senki sem tud elcsórni belőle részeket vagy saját magát a márka képviselőjeként feltüntetni. Megalapozza a hitelességet, hírnevet generál és átláthatóságot teremt.
Valamikor csak a cégeknek kellett törődniük a márkavédelemnek ezzel a típusával. Mostanában viszont a márkavédelem mindenki számára fontos, mivel a magánszemélyeknek is van online ismertségük és digitális személyazonosságuk.
A magánszemélyeknek éppúgy szükségük van erre a védelemre, mint a vállalatoknak.
A név fontos része a megtalálhatóságunknak és ahogyan feltüntetjük magunkat a neten. Tudatosítanunk kell magunkban, hogy mennyire fontos online tevékenységünk és személyazonosságunk feltüntetése, menedzselése és ellenőrzése. Ehhez kell használnunk a személyes márkavédelmet, hogy biztosak legyünk benne: online jelenlétünk a neten profi és előremutató.
De miért is fontos a személyes márkavédelem?
Két fő oka van annak, amiért a személyes márkavédelem annyira fontos.
1. Meg kell védened azt a márkát, amelyet létrehoztál
Ha ismert személyiség vagy, tekintélyedet egy vállalat keretei között építed, megpróbálsz új munkát szerezni, vagy éppen ellenkezőleg, profi módon akarsz kilépni egy munkahelyről, egy biztos és jól felépített személyes online márkára van szükséged.
Ezzel az arculattal kötsz új kapcsolatokat, építed fel a bizalmat és tekintélyedet, s a kollégáidnak, az ügyfeleidnek, klienseidnek és potenciális vásárlóidnak bemutatod magad. A márkavédelem segít abban, hogy az általad felépített online arculat hiteles és szilárd legyen.
2. Meg kell védened azt a saját márkát, amelyet nem te építettél fel
Még ha személyes márkád nincs is jelen digitálisan, nagyon fontos, hogy valaki más ne hozzon létre egy online személyazonosságot, amely gyengén reprezentálja a márkádat. Itt az ideje egy “digitális védelem” létrehozásának, amely megvédi a nevedet online, mielőtt valaki kisajátítaná.
Olyan személyre mondjuk, hogy digitálisan megvédi magát a neten, aki óvja az online arculatát a saját márkavédelem által biztosított eszközökkel.
Mire is jó ez?
Emlékezzünk vissza arra a hírhedt esetre, amikor a korábbi amerikai elnökjelölt, Jeb Bush nem regisztrálta saját nevét mint domain nevet, így lehetővé tette egyik riválisának, hogy regisztrálja ezt a domaint és átirányítsa egy konkurens weboldalra. Ne hagyd, hogy ez veled is megtörténjen. A személyes márkavédelem akkor is hathatósan segít, ha nem vagy a reflektorfényben.
Hogyan építs saját márkavédelmet
Azért, hogy megvédd személyes márkádat a neten, menj végig a következő lépéseken!
Tedd biztonságossá a közösségi hálózatokra történő bejelentkezésedet
Emeld magasabb biztonsági szintre erősebb jelszó használatával a közösségi hálózatokra való bejelentkezésed és azon jelszavakat, amelyek szoros kapcsolatban vannak saját neveddel. Még akkor is, ha úgy döntesz, hogy nem használod rendszeresen az adott platformot, foglald le ezeket a neveket mielőtt más teszi meg. Az olyan platformok, mint a Facebook és a LinkedIn szoros kapcsolatban vannak a valódi neveddel. Mások, habár kapcsolatban vannak vele, sokkal inkább fókuszálnak a felhasználói névre (mint példáula Twitter, Instagram, Pinterest és a Snapchat).
Foglald le a saját márkádhoz közel álló neveket több platformon is.
Az olyan oldalakon, amelyek a felhasználói nevet részesítik előnyben, próbálj meg kiválasztani egy verziót, amely biztonságos lehet minden platformon. Például, ha a neved Sándor József Benedek, akkor a “SandorJozsefBenedek” biztonságos lehet minden felhasználói névre fókuszáló platformon. Ez folytonosságot jelent minden profil tekintetében és segít megmutatni, hogy mely fiók hiteles.
Regisztrálj személyes domain neveket
Tedd meg ugyanezt a folyamatot a domain nevekkel is. Regisztrálj olyan domain neveket, amelyek szoros kapcsolatban állnak saját márkáddal. Ha lehetséges, használd neved különböző variációit. Például Sándor József esetében:
-SandorJozsef.com
-SandorAJozsef.com
-SandorAlbertJozsef.com
A különböző domain név kiterjesztéseket, amelyek a márkáddal összefüggnek, is beleveheted ebbe. A Sándor József domain esetében ez így festhet:
-SandorJozsef.info
-SandorJozsef.net
-SandorJozsef.guru
Ha megveszed ezeket a domain neveket, az megvéd attól, hogy valaki más regisztrálja őket először. Mindez biztosítja, hogy te vagy az egyetlen, aki saját márkája köré építi fel személyazonosságát a weben.
Irányítsd a neveden alapuló domaint a saját weblapodra
Ha van weboldalad, irányítsd át a forgalmat, amely a nevedből képzett domaineken átfut, saját weboldaladra. Ha nincs weboldalad, irányítsd át a forgalmat más webes platformokra, amelyek a saját márkádat reprezentálják. A nevedből képzett domaineket átirányíthatod a közösségi média profiljaidra, beleértve a Facebookot, a LinkedIn-t, az About.me oldalt, vagy más weblapokat, amelyek összefonódnak a digitális személyazonosságoddal.
Védj le egy személyes email címet
Ha a nevedből képzett domaineket levédetted, válassz ki egyet és használd azt elsődleges email címnek. A profi email fiókok visszautalnak a domainedre mégpedig úgy, hogy a kiterjesztést is belefoglalják az email címbe.
Például, ha Sándor József regisztrálja a saját nevét domainként, mint SandorJozsef.com, akkor az email címét beállíthatja így: sandor@SandorJozsef.com. Legyen az email címed összekötve elsődleges weboldaladdal, mielőtt mások megelőznek és létrehoznak egy email fiókot a te nevedet felhasználva (és rossz reklámot csinálnak neki). Nem utolsó szempont az sem, hogy a fenti megoldás sokkal profibb képet közvetít rólad, mint például ha az lenne az email címed, hogy sandorj39@gmail.com.
Rejtsd el a domaint érintő személyes információkat!
Ha mindez megvan, adj ehhez még egy védőréteget, ez pedig nem más, mint hogy rejtsd el a regisztrált domainedet érintő személyes információkat.
Amikor regisztrálsz egy domaint, a neved, a címed és a telefonszámod, amelyeket megadtál, publikusak. Ám létezik a domain regisztrációnak egy olyan formája, mint az anonim regisztráció, amely elrejti a személyes információkat, amelyek accountodhoz kötődnek.
Az anonim domain regisztráció védi és óvja az online jelenlétedet és a személyes információidat.
Ha ezt megléped, a domain nevedhez tartozó személyes információid nem lesznek elérhetőek, ehelyett egy harmadik féltől származó szervezet információit fogja látni, aki rákeres a domainnel kapcsolatos bármilyen háttéranyagra. Ez úgy működik, hogy aki anonim domain szolgáltatást kér, annak személyes információi nem látszanak nyilvánosan a keresésben. Helyette a már említett harmadik fél adatai lesznek elérhetőek.
A domain az ügyfélé, de az összes publikus információt a harmadik fél (szervezet) szolgáltatja. S hogy ez miben segít?
-Véd a személyazonosság lopás ellen
-Megelőzi a domainnel kapcsolatos spammelést
-Elriasztja a domain meghekkelését
Ha nem szeretnéd személyes adataidat megosztani a világgal, akkor az anonim domain szolgáltatás a te lehetőséged.
Zárszóként
Mindeddig a márkavédelem olyasvalaminek tűnhetett, ami nem érinti az egyént. Ám egy olyan korszakban élünk, amelyben mindannyian rendelkezünk valamiféle digitális márkával, amelyet meg kell védeni.
Mindannyiunknak szüksége van személyes márkavédelemre, hogy megvédjük nevünket, biztosítsuk online megjelenésünket és úgy haladjunk előre, hogy közben mindig hitelesek, profik és elismertek vagyunk.
Lájkold a cikket, hogy kiugorhassunk a bőrünkből a cikk statja láttán. 😉
Kövess minket! Hetente több alkalommal jelentkezünk érdekes cikkekkel.