A saját email cím az üzleti életben elengedhetetlen; legyen szó bármilyen méretű (egyszemélyes, családi vagy multi) vállalkozásról. Ez az üzleti komolyság ismérve. Emellett egy megkerülhetetlen eszköz a marketing világában.
Az email fontosságát mi sem bizonyítja jobban, mint a statista.com oldal statisztikája a napi küldött és fogadott emailek mennyiségéről. E szerint 2020-ban átléptük a 300 milliárdos számot, ami 2021-ben közel 320 milliárdra nő.
2020-ban megugrott az online jelenlét és ez kitart 2021-ben is
Az utóbbi egy évben sok vállalkozás fordított nagyobb hangsúlyt az online kommunikációra a világjárványnak köszönhetően. Az utazás – ideértve az üzleti utazásokat is – és a szabad mozgás korlátozása új kapcsolattartási megoldásokat szült üzleti téren is. Utat törtek a különféle videó konferencia alkalmazások és céges chatek.
Emellett persze továbbra is sokan használják a különféle közösségi média csatornákat, bár jellemzően nem üzleti kapcsolattartás céljából. Arra még mindig kiváló eszköz az email és ezt alátámasztja a fent linkelt statisztika is. 2025-re 376 milliárd email kerül kiküldésre és fogadásra és 4,6 milliárdra nő globálisan az email használók száma.
2021-ben is van létjogosultsága az emailnek más kommunikációs eszközök mellett
Az okos eszközök terjedésével ez emberek netezési és levelezési szokásai is megváltoztak. Böngészéshez és a kommunikációhoz egyre gyakrabban az okostelefonunkat használjuk, és a kommunikáció alatt nem csak a telefonbeszélgetéseket és az üzenetküldést értem. Rengeteg chat és más egyéb csatorna vagy alkalmazás áll az ember rendekezésére, hogy üzenetet küldjön. Ezek után nem meglepő, ha az elmúlt években többen is az elektronikus levelezést temették.
Valójában az emailezés egyáltalán nem lejárt téma. Sőt! Több szempontból is nagyon gyümölcsöző. Hogy miért pont a gyümölcsöző szót használom, azt el fogom magyarázni.
Az email a vállalati kommunikáció alapja
Az email az üzleti kommunikáció egyik legfontosabb és elfogadottabb eszköze. Felejtsük el a gmail-es, outlook-os, hát még a freemail-es email címeket. Az üzleti életben saját domainre és saját email címre van szükség, hogy komolyan vegyenek.
A cégek és vállalkozások között az email a kapcsolattartás egyik legelterjedtebb és legnépszerűbb formája. A vállalkozások így tartják a kapcsolatot külföldi, belföldi partnereikkel, beszállítóikkal, vásárlóikkal, ügyfeleikkel. Az email support, vagyis az ügyfelek irányába nyújtott információ és technikai vagy egyéb más segítségnyújtás pedig alapvető minden szolgáltatónál.

Mindezek mellett a belső vállalati kommunikáció egyik alappillére. Egy cég, aminek több városban van telepe és irodája értelemszerűen emailben fog kommunikálni az alkalmazottaival. A cég emailben küldi ki a belső céges szabályzatokat, értekezletek és továbbképzések időpontjait.
A céges email cím professzionalizmusról árulkodik. A fentiek szempontjából is nélkülözhetetlen, hogy egy vállalkozás nagyméretű saját email fiókokkal rendelkezzen. Ebben segítenek a MAXER email szolgáltatásai önálló 10 GB méretű email fiók regisztrációjával, extra nagy méretű 100 GB-os email tárhely létrehozásával vagy a meglévő email tárhely bővítésével.
Azonosítás
Az email címmel bizonyos esetekben beazonosíthatjuk magunkat. Ha egy szolgáltatónál ügyfél fiókot hozunk létre (pl. a MAXER Control Center), akkor szükség van egy email címre. Egyrészt ezzel jelentkezünk be a fiókunkba, másrészt ide küldi ki a szolgáltató az elfeljetett jelszavunkat, fontos információkat, értesítéseket.
Email címmel regisztrálunk és jelentkezünk be rengeteg közösségi média felületre: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn, Google+.
Tartalom szerkesztő és weboldalkészítő oldalakra, pl. WordPress, Webflow, Wix.
Webáruházakba: Amazon, E-bay, Alibaba (csakhogy a nagyokat említsük).
Az email már a közszférában is felváltja a papírt köszönhetően a világjárvány okozta korlátozásoknak. Sok állami vagy közigazgatási platformra email cím megadásával tudunk beregisztrálni és ügyeket intézni. Bizonyos online oktatási felületek eléréséhez szintén email címre van szükség.
Marketing
A másik – és azt hiszem a legnagyobb terület – ahol az emailt nem lehet helyettesíteni, az a marketing, azon belül is az online marketing. A marketing feladata, hogy egy üzleti vállalkozás a saját szolgáltatásait vagy termékeit reklámozza és azt eladja.

Ehhez remek segítség a hírlevél, aminek még mindig van létjogosultsága. Az email marketing még mindig virágzik annak ellenére, hogy egyre több márka használja a közösségi média csatornákat marketing célokkal. Sokan gondolják azt, hogy a közösségi média mindent megold. Referral kampányok (ajánlás alapján történő marketing kampányok), Facebook, YouTube, Twitter és Instagram kampányok. Pedig nem!
Egy email marketing statisztika azt mutatja, hogy még mindig nagyobb a megtérülési ráta, ha email marketinggel reklámoznak egy terméket, mint a közösségi médiában. Általában a kattintási arány is magasabb a hírlevelek esetében, összehasonlítva a közösségi oldalakon elhelyezett reklámokéval. A digitális marketinggel foglalkozók jelentős része is kiemelten fontosnak tartja az email marketinget, amit meg lehet támogatni közösségi médiás bejegyzésekkel.
Termékek eladása mellett a hírleveleket ezer féle módon lehet használni. Egy cég tájékoztathatja meglévő ügyfeleit az újdonságokról, új termékekről vagy szolgáltatásokról. Felhívhatja a figyelmüket valamire vagy új ügyfeleket szerezhet a meglévők segítségével.
A maxer.hu kínálatában megtalálhatók a felhő alapú hírlevélküldő csomagok.

Spam, a levelezéssel járó rossz
Ahogy a blogposzt elején is írtam, 2020-ban több, mint 306 milliárd emailt küldtek ki naponta. Ebbe pedig bele kell számolni a spameket, adathalász és egyéb más kártékony emaileket is.
A 2020-ban kiküldött emailek picivel több, mint 50%-a spam volt és 21,27 %-át Oroszországból küldték ki. Ezt követi Németország 10,97 %-kal és az USA 10,47 %-kal. Fogadói oldalon Spanyolország áll a szerencsétlen első helyen. Ebben az országban fogadták éves szinten a legtöbb spamet, megelőzve Németországot és Oroszországot. Ráadásul a tavalyi évben különösen sok kártékony emailt küldtek COVID-19 témában gyanútlan felhasználóknak.
Spam a marketingben
Még mindig rengeteg spam érkezik marketing célzattal, ugyanis nagyon sok spam emailben ránk akarnak sózni valamit, amit mi nem akarunk. Vagyis de! Manapság, ha az interneten rákeresünk egy termékre, akkor azután hasonló termékeket akarnak nekünk eladni böngészés közben vagy kéretlen emailek formájában. Ez azért fordulhat elő, mert pl. egy spyware (kémkedő szoftver) megfertőzte a gépünket és egy úgynevezett tracking cookie (követő süti) segítségével figyeli a böngészési szokásainkat.

A spam-ek túlnyomó többsége – egészen pontosan 36%-a – hirdet és el akar adni valamit (marketing). Közel 32% felnőtt tartalmú és/vagy randizáshoz köthető, 26,5% pedig pénzügyi tartalmú. Ezek között a halmazok között pedig van átfedés jócskán. Vagyis a felnőtt tartalmú emailben tutira ránk akarnak sózni majd egy potencianövelőt.
A spammerek minden kiküldött 12.500.000 email után kapnak egy választ. A 12.500.000 nagyon soknak tűnik és első ránézésre nem éri meg spammelni. Ennek ellenére nagyjából napi 7000 amerikai dollárt keresnek a spammerek még mindig.
Túl sok spam emailt kapsz? Pár ügyes trükkel lehet csökkenteni a számukat.
Egy irodai dolgozó világszinten átlagosan 120 emailt kap naponta, ennek több mint fele spam. Ezen belül pedig lehetnek kártékony, pl. adathalász emailek vagy vírust tartalmazó emailek. Bár ténylegesen nem lehet megakadályozni, hogy az ember egy darab spam-et se kapjon (max. ha lemondja az intenet előfizetését), van néhány tipp, amivel kivédhető, hogy egy spam emailben kicsalják adatainkat vagy megfertőzzék a gépünket.
- Használj spam szűrőt!
- Rengeteg kéretlen reklám érkezik a kerti slagtól kezdve az autótisztítón át egészen a rovarirtókig. A legtöbb ilyen email alján van egy leiratkozó (angolul: unsubscribe) link. Ezekről ne iratkozz le! Tényleg! Ugyanis pont ezzel árulod el a spammereknek azt, hogy valós az email címed és még több spamet kapsz.
- A furcsa magyartalan nyelvezet mindig árulkodó jel. Ugyanígy egy idegen nyelven írt email is, ha nem vársz idegen nyelvű emailt.
- Gyanakodj, ha az emailben szereplő csatolmány megnyitásához makrók használata szükséges.
- Ne nyiss meg semmilyen csatolmányt és ne kattints semmilyen linkre, ha ismeretlen címről érkezik az email. Ha csak egy betű elírás is van a küldő email címében, az már gyanús!
- A kártékony emailek jelentős többsége emberi interakciót igényel. Éppen ezért ne add meg az adataidat emailben! Egy bank, biztosító, egészségügyi szolgáltató vagy hivatalos szerv nem fogja elkérni az ügyféladataidat emailben.
- Ne engedj a kíváncsiságnak! Bármennyire is kattintásvadász az a link az emailben, ne kattints és ne válaszolj! Ahogy, arról már egy másik bejegyzésben írtunk, a kiberbűnözés az emberi kíváncsiságra, türelmetlenségre és segítőkészségre épít. Te ne ess a csapdájukba!
A bejegyzéshez felhasznált cikkek:
https://techjury.net/stats-about/how-many-emails-are-sent-per-day#gref
https://prosperitymedia.com.au/how-many-emails-are-sent-per-day-in-2021/
https://www.statista.com/statistics/456500/daily-number-of-e-mails-worldwide/
https://securelist.com/spam-and-phishing-in-2020/100512/
https://dataprot.net/statistics/spam-statistics/