A fájl verziózás vagy verziókövetés egy fájl több korábbi verzióját is eltárolja a MAXER felhő tárhelyen. Ez a több szempontból is hasznos funkció a MAXER felhő tárhelyén is számos esetben segíti a munkádat.
Mire jó a verziókövetés?
Egy dokumentumot több alkalommal módosítanak, szerkesztenek. Akár többen is dolgozhatnak egy szöveges dokumentumon vagy táblázaton. Ilyenkor előfordulhatnak szerencsétlen helyezetek, pl. törlés vagy ha a dokumentumot át kell szerkeszteni és ehhez egy jóval korábbi verziót kell alapul venni. Ilyen esetben jól jön, ha minden egyes módosításról készül egy mentés. Így vissza lehet nyúlni egy előző változathoz.
A verziókövetés a MAXER felhő tárhelyen rengeteg időt spórol neked a munkádban. Egyrészt elmenti egy dokumentum összes verzióját (az összes módosítást). Vagyis, ha egy dokumentum korábbi verzióján változtatsz, akkor azt egy új példányként kerül mentésre a felhő tárhelyen. Az aktuális friss példányt mindig a fő Áttekintőben tudod megnézni. A korábbi változatokat pedig a Megosztás dobozban a Verziók fül alatt. Másrészt az egyes verziókhoz könnyen hozzá tudsz férni a felhő tárhelyeden. Tehát a verziózás megspórolja neked a folyamatos mentegetést és egy előző verzió keresgélését. Tekinthetjük ezt egy fajta biztonsági mentésnek is vagy egy fájl history-nak.
A felhő tárhely Megosztás dobozában találod a Verziók fület. Nézd meg videónkat a Megosztás doboz funkcióiról!
Ezen kívül van még egy szituáció, amikor a verziókövetés a MAXER felhő tárhelyen kincst ér: ha egy vírus (akár zsarolóvírus) fertőzi meg a fájljainkat.
Mi az a ransomeware, azaz zsarolóvírus?
A zsarolóvírus egy olyan szoftver (vagyis vírus), ami észrevétlenül titkosítja a gépre mentett fájljokat. Amikor ezzel végzett, akkor szokott kapni az áldozat egy következőhöz hasonló üzenetet: Ha szeretné visszakapni a fájljait akkor fizessen (többnyire kriptovalutával) vagy örökre elveszíti a fájlokat, vagy akár publikussá teszik azokat. Maga a vírus több módon is a sajátgépre kerülhet. A leggyakoribb, hogy emailben csatolmányként érkezik, amit megnyit a címzett. Gyakori eset, hogy a netről letöltött szoftverrel együtt kerül a gépre, egy fertőzött oldal megnyitása közben fertőződik meg a gép, stb. A zsarolóvírusok nem válogatnak, bármilyen gépet megfertőzhetnek, legyen az egy otthoni gép vagy egy céges géppark egyik asztali gépe.
Ha megtörtént a baj, akkor nem ajánlatos fizetni, mert nincs rá garancia, hogy a titkosítás feloldása sikerül. Mint ahogy arra sem, hogy hogy ezek a fájlok maradéktalanul, sérülés nélkül újra elérhetővé válnak. (Nem mellesleg, jobb nem bátorítani a kiberbűnözőket azzal, hogy a követelésük teljesül.)
Felhő tárhely, mint biztonsági mentés
Lehet, sőt kell is biztonsági másolatot készíteni egy a gépünktől független tárhelyre. MI is ezt javasoljuk minden ügyfelünknek. Ez az esetek döntő többségében külső meghajtóra vagy pendrive-ra történik. Azonban ha ez a külső eszköz állandóan csatlakoztatva van a géphez, akkor az azon lévő fájlokat is megfertőzi a vírus. És ha ezt a külső eszközt csatlakoztatjuk egy másik géphez, akkor az a gép is meg lesz fertőzve.
Felhő tárhely webes alkalmazás
Használd a kizárólag felhő tárhely webes alkalmazását biztonsági mentésre! Ha nem töltöd le az asztali gépes (desktop) és mobil verziót eszközeidre, akkor a vírus nem fér hozzá a felhőbe feltöltött fájljaidhoz. Természetesen, ebben az esetben minden fontos fájlról, amiről szeretnél biztonsági mentést készíteni, fel kell töltened a webes alkalmazáson keresztül.
A fájlfeltöltés menete a webes alkalmazásban a lenti videóban tekinthető meg:
Asztali gépes és mobil alkalmazás
Ha használod a felhő tárhely mobil, de leginkább asztali gépes verzióját, akkor más a helyzet. Egy vírus könnyen megfertőzi a felhőben található fájljaidat az asztali gépes alkalmazáson keresztül. Van azonban megoldás erre a helyzetre is. Egyik esetben a verziókövetés, másik esetben a felhő tárhelyed kukája segíthet ki a bajból.
Zsarolóvírusok legtöbb esetben kétféle módon titkosítanak egy fájlt, vagyis ez a két legismertebb módja a működésüknek. Az egyik mód, hogy a titkosított fájlt átnevezik. Ilyenkor ez az átnevezett, titkosított fájl szinkronizálódik a felhő tárhelyre az asztali gépes alkalmazásból. Természetesen a titkosítás miatt sem az asztali gépen, sem a felhő tárhelyen nem tudsz mit kezdeni a fájllal. Ebben a helyzetben segít a verziókövetés. Ugyanis a fájl korábbi verzióit nem érinti a zsarolóvírus fertőzés. Tehát egy korábbi verziót megnyitva folytathatod a munkát.
A másik módszer, hogy a vírus elolvassa a fájl tartalmát, létrehoz egy új titkosított fájlt más néven az asztali gépen, majd törli a régit. Ebben az esetben ez az új fájl fog szinkronizálódni a felhő tárhelyre. A régi fájl pedig a felhő tárhely kukájába kerül. A trükk az, hogy a felhő tárhely kukájából vissza tudod állítani a régi fájlt. Egy valamire azonban figyelned kell! A rendszerünk automatikusan törli a kukában található fájlokat egy bizonyos idő után. Kérlek ellenőrizd a felhő tárhelyed leírásában, hogy pontosan hány napig őrzi meg a rendszer a kukázott fájlokat.
Hogyan működik a verziókövetés a MAXER felhő tárhelyén?
Lépj be a felhő tárhelyre!

Belépés után a fő Áttekintőbe érkezel, jobb oldalon látod Az összes fájl menüpontot. Itt találhatóak a felhő tárhelyre feltöltött mappáid és fájljaid.

Kattints a kiválasztott fájltól jobbra található három összekötött pontra!

A képernyő jobb oldalán kinyílik a Megosztás doboz, melyben négy fül van. Kattints az utolsóra, a Veriókra.
A Verziók alatt megtalálod a kiválasztott fájl előző verzióit.

A szöveges dokumentumok, táblázatok és prezentációk esetén a fájl korábbi verzióihoz az OnlyOffice-ból is hozzáférsz. Kattints a fájl egy korábbi verziójára! Miután megnyílt az OnlyOffice alkalmazásban, bal oldalon találod a korábbi verziókat.

Figyelem!
A fájl legfrissebb példánya mindig a fő Áttekintőben, Az összes fájl menüpont alatt található. Az annál régebbi verziókat a Verziók alatt találod.
A Verziók fül csak a fájlok megosztása esetén jelenik meg, mappa megosztása esetén nem.