MAXER.hu
ENGLISH
WEBMAIL
SHOP
10

KOSÁR

pixelranger.co
MAXER Üzleti 
14.700Ft
Összesen:
brutto végösszeg:
14.700 Ft + ÁFA
18.669 Ft
Kosár tartalmaMegrendelés
Vissza a MAXER.hu -ra

GYIK
BLOG
SHOP
webmail
control

Füstöl az Internet, majdnem szó szerint!

MAXER BLOG > Technológia > Füstöl az Internet, majdnem szó szerint!

2017/01/11 Technológia fenntartható fejlődés, internet, környezetvédelem, technológia

Miközben a számítógépünk előtt ülünk, vagy éppen a mobilunkat használjuk, első pillanatban nem is tűnik fel, hogy a digitális világ hihetetlen mennyiségű energiát fogyaszt el. Csak a szerverek eszik meg a világ elektromos fogyasztásának 2 százalékát. Többet, mint az autóipar. A teljes digitális világ (notebookostul, mobilostul, tabletestől) pedig 8 százalék felett jár. Már tíz éve is a Google, Apple, Yahoo stb. szerverfarmjainak áramellátásához (csak az USA-ban) két és fél paksi atomerőmű teljesítményére volt szükség (2500 MW).

De hogy lehetséges ez, amikor egyre fejlettebbek és hatékonyabbak az infokommunikációs eszközök?
Egy mai processzor tízszer akkora számítási teljesítménnyel fut, mint tíz éve. Gordon Moore, az Intel társalapítója 1965-ben vetette papírra azt a jóslatát, miszerint az egy számítógépes chipbe zsúfolható tranzisztorok száma évente megduplázódik. A Moore-törvény máig érvényes. A kisebb méret pedig – elvileg – kisebb fogyasztással jár.

Ez az ellentmondás kicsit hasonlít a nevezetes Jevons-paradoxonokhoz.
Az egyik a papírmentes iroda paradoxonja. A papírfogyasztás hatalmas terhet ró az erdőkre. A számítástechnika fejlődésével és elterjedésével, mindenki arra számított, hogy a dokumentumok elektronikus kezelése és tárolása visszaszorítja majd a papír fogyasztást.

Ennek azonban az ellenkezője következett be, sok helyen 40 százalékkal is.  A szövegszerkesztők egyre több dokumentum írására csábítottak, és a nyomtatók elterjedésével mindenki elkezdett előszeretettel nyomtatni.  

A másik ismert paradoxon az autók fogyasztásáról szól.
Ahogy fejlődtek a motorok, úgy váltak egyre kifinomultabbá és hatékonyabbá. Sokan már maguk előtt láttak, ahogy csökken majd a kőolaj felhasználása. Azonban nem ez következett be. Az elmúlt két évtized során a gépkocsik hatékonysága valóban növekedett, de ezzel együtt tovább nőtt a teljes üzemanyag felhasználás is. Egyre többen használnak autót, és egyre messzebb kocsikázunk, mint régebben. Ráadásul az autók méretei is és ezzel a súlya is nőtt.   

Az elképesztő sebességgel fejlődő és egyre hatékonyabbá váló Digitália megdöbbentő energiafogyasztásának paradoxonja is csak látszólagos: nyilván az előfizetők és az eszközök száma megsokszorozódott. És nő tárhelyek mérete, a sávszélesség. Márpedig a legtöbb energiát az adatforgalom fogyasztja.

+20% növekedés évente!
Minden évben 20 százalékkal nő a világháló adatforgalma. A mobileszközök terjedése megállíthatatlan: három év múlva a világ lakosságának 80 százaléka online lesz. Ezt pedig ki kell szolgálni.

Egy egyszerű kereséshez a Google-n annyi áram kell, mint 17 másodpercig világító 60 wattos égőnek. Naponta jóval egymilliárd feletti a keresések száma, ez pedig becslések szerint egy milliárd gramm szén-dioxid légkörbe kibocsátását jelenti. Ez annyi CO2, mint amennyit egy autó enged ki, miközben 3,8 millió kilométert megy (vagy 3,8 millió autó egy kilométert megy, a lehetőségek és a hangzatos hasonlatoknak száma végtelen).  És ekkor még nem töltöttünk fel semmit, nem néztünk videókat. Na és nem beszéltünk a terjedő felhő-szolgáltatásokról, vagy a saját számítógépünk, tabletünk vagy más kütyünk fogyasztásáról. Sokan még emlékezhetnek a tíz évvel ezelőtt fénykorát élő Second Life virtuális valóságshow online játékra. Az egymillió júzert 4 ezer szerver szolgálta ki, amivel az egy játékosra jutó áramfogyasztás elérte egy fejlődő ország húsvér lakójának akkori éves energiaigényét.

A kütyűk száma meredeken nő ugyan, de összességében kevesebb energiával beérik, mint a szerverek. A szerverek is egyre fejlettebbek, de az eszeveszett tempóban bővülő internetezést egyelőre csak nagyobb áramigénnyel tudják kielégíteni.

Mi a megoldás erre az órási energiaéhségre?

(forrás: Greenpeace, Clicking Clean:  A Guide to Building the Green Internet)

A nagy infokommunikációs cégek, engedve a Greenpeace és a közvélemény nyomásának, ma már egymással is versenyezve térnek át a zöld energiákra. Az Apple, a Google, a Facebook szerverparkjai, irodaházai már szinte teljes egészében szél-, és napenergiával üzemelnek. Persze nem feltétlenül (vagy kizárólag) a környezet iránt érzett aggodalom motiválta őket, hanem az irgalmatlan magas energiaköltségek. Már középtávon megtérül a beruházás, ha saját erőműveket építenek, és nem a még mindig szén-vezette (!) árampiacról vásárolnak. Egyes becslések szerint a világháló üzemeléséhez szükséges energia előteremtése annyi káros anyag-kibocsátással jár, ami már összemérhető a légi közlekedés szennyezésével is.

Mit tehetünk mi?

De van egy másik út is az áramfogyasztás csökkentésére: ez a Virtuális Privát Szerver (VPS). A szerverek erőforrásainak többnyire csak a töredéke (10-20%) van kihasználva, amúgy üresjáratban fogyasztják az áramot. A VPS megsokszorozza egy-egy szerver kihasználtságát, szoftveres alapon egy kiszolgálóból többet csinál. A hatékonyabb erőforrás-kihasználtság miatt pedig a virtuális szerverekre eső áramfelvétel és ezzel a károsanyag-kibocsátás egy normál szerverének töredéke.

Természetesen a Maxer is használja a VPS technológiát. A környezetbarátabb VPS technológiával működő szolgáltatásainkról itt tudsz bővebben tájékozódni.

 

Mit tehetsz Te?

A következő részben megvizsgáljuk, mennyivel terheljük a környezetünket és az áramszámlát amikor internetezünk.

Ha tetszett a cikk, ér lájkolni! 😉
Kövess minket! Hetente több alkalommal jelentkezünk érdekes cikkekkel.

 

← Előző bejegyzés

Következő bejegyzés →

Friss bejegyzések

  • Frissítettük az ÁSZF-et
  • Kétfaktoros hitelesítés a phpMyAdmin használatához
  • Az SPF rekord és beállítás
  • Miért lassú a WooCommerce oldal?
  • SEO alapok: Válassz jó domain nevet!

Rovatok

  • Biztonság
  • Control Center
  • Egyéb
  • Életmód
  • Gyakori kérdések
  • Hasznos tippek
  • Hírlevelek
  • Kiemelt ajánlatok
  • Közlemény
  • SEO
  • Technológia
  • Tudástár
  • Újdonságok
  • Uncategorized
  • Üzlet
  • webdesign

linkfelhő

adatbiztonság biztonság blog cloud CloudTeam felhő tárhely Control Center céges felhő design email tárhely facebook felhő szolgáltatás cégeknek felhő szolgáltatás előnyei felhő tárhely felhő tárhely felhasználó fenntartható fejlődés fájl megosztás fájlmegosztás fájlmegosztás a felhő tárhelyen fájlmegosztás emailben fájlszinkronizáció fájlszinkronizálás internet kétfaktoros hitelesítés Linux VPS mappa megosztás mappa megosztás a felhőben mappa megosztás a felhő tárhelyen mappa megosztás emailben mappa megosztás email címre marketing Maxer MAXER felhő tárhely MAXER VPS seo spam szűrés ssd tárhely verziókövetés virtuális privát szerver vps vps hosting VPS szerver VPS szolgáltatás webdesign wordpress zsarolóvírus

rss, feliratkozás

  • RSS FeedRSS Feed
  • Atom FeedAtom Feed
  • Add to Google Reader/HomepageAdd to Google
  • Add to My YahooMy Yahoo
  • Facebook Fan PageFacebook

Amivel dolgozunk


Telefonos ügyfélszolgálat munkanapokon
9:00-17:00 között: +361257 9913 
© 2003-2017 MAXER Hosting Kft.
Non-Stop ügyfélszolgálat e-mailen: support@maxer.hu