Nincs ijesztőbb gondolat annál, mint amikor felsejlik előtted, hogy elveszítheted személyazonosságodat a neten vagy ami ezzel egyenlő, elvesztheted az összes fontos adatodat. Talán nem véletlen az sem, hogy mi a Maxer-nél az utóbbi időben annyit publikálunk a webes biztonságról és internetbiztonsági kérdésekről. Mint tárhelyszolgáltató tisztában vagyunk a nekünk kiosztott szereppel ebben a soha meg nem szűnő harcban és folyamatosan követjük a biztonsági kérdések változásait mind otthoni, mind vállalati viszonylatban.
Törekszünk továbbá arra is, hogy rendszeresen megosszuk veled a tudomásunkra jutott legjobb biztonsági tippeket, hogy ezzel is segítsünk biztonságosabbá tenni üzletedet és weboldaladat. A következőkben röviden összefoglaljuk a három leggyakrabban hangoztatott félreértést, amelyek az online biztonság kérdéskörében felmerülnek. Jó, ha észben tartod őket!
1. Semmi személyes, ez csak egy kód
Nagyon könnyű beleesni annak a rögeszmének a csapdájába, hogy soha nem támadhatnak meg, hiszen végül is senkinek nem tettél semmi rosszat. Ellenben ha mégis támadás ér, rögtön azon kezdesz el gondolkodni, hogy mi válthatta ki, mi volt az oka. Ez valahol természetes. Az emberi elme rögtön bűnöst, hibást, gazembert és személyes ellentétekre visszavezethető konfliktusokat sejt minden sarkon. Ez egy elmejátszma, az elme játéka. Ami viszont valóság és amire emlékezned kell: a neten elkövetett kiber támadások nem személyesek. A hackerek egyszerűen olyanok, mint azok a vásott kölykök, akik a szomszéd almafájának az ő kertjükbe átnyúló gyümölcseit akarják megdézsmálni. Anélkül, hogy az etikai részébe belemennénk, egyértelmű a szomszéd felelőssége, lévén hagyta, hogy almáinak egy részéhez bárki – és itt ezen van a hangsúly – hozzáférjen. A hackerek a legtöbb esetben a sebezhető kódokat használják ki, gyakran botok és más automata módszerek révén.
Ha meghekkelnek, akkor amögött alkalmasint nem kell okokat keresni, egyszerűen arról van szó, hogy a rendszered egyike volt azon ezrekének, akiknél kihasználtak valamilyen sebezhetőséget. A hackereket nem Te érdekled, hanem például az egyik elavult plugin, amelyen keresztül a gépedbe juthatnak. Ha most azt kérdezed, hogy akkor mi a legjobb védekezési mód az ilyesfajta támadások ellen, akkor azt fogjuk mondani, hogy ne hagyd, hogy az almafádról átlógjanak a gyümölcsök más kertjébe. Még a lehetőségét se villantsd fel senki előtt, hogy Te támadható vagy. Ennek érdekében alkalmazz erős jelszavakat, frissítsd a szoftvereidet és azok pluginjeit, hogy megvédd magad és adataidat.
2. Mindenkinek megvan a szerepe az internetbiztonsági rendszerben
Mint a Te tárhelyszolgáltatód, mi felelünk azért, hogy adataid biztonságban legyenek. Hogy hogyan? Sokféleképpen. Biztonságos hálózatokkal, fizikálisan lezárt, éjjel-nappal őrzött szervertermekkel, rendszeresen frissített szerver oldali szoftverekkel, hogy csak néhány példát hozzunk. Egyedi fejlesztésünk a SiteProtection pedig bizonyos időpillanatokban menti az oldaladat. Ha a Site Protection úgy találja, hogy illetéktelen módosítás történt, akkor riaszt és kiküld számodra egy emailt, amelyben Te döntheted el, hogy mit teszel: jóváhagyod a korábbi állapot visszaállítását avagy megnyugtatsz bennünket, hogy Te magad végeztél módosítást az oldaladon. Így nem egyszerűen visszaforgatod az időt, hanem megőrzöl egy tiszta állapotot, egy olyat, amely a Te általad létrehozott értékeidet és tudásodat tükrözik. Viszont megvannak a korlátaink, hiszen vannak olyan lépések, amelyeket csak Te tehetsz meg azért, hogy magad és adataidat biztonságban tudd. Mit tehetsz? Ügyelsz az otthoni és a munkahelyi gépeidre, weboldaladra és annak kódjára és nem veszed félvállról az emailezést sem. Ezek mind-mind gyakori támadási felületek, ha elhanyagolják biztonságukat.
Ha fontos adatokat küldesz vagy frissíted a weboldaladat egy publikus, jelszó nélküli wifi-n, netán egy labilis biztonságú gépet használsz erre a célra, szélesre tárod a kapukat a támadók előtt. Azt ne felejtsd el, hogy csakis Te tudsz azért tenni, hogy az otthoni laptopodon antivírus szoftver legyen telepítve vagy hogy a weboldalad kódja tiszta és biztonságos legyen. Azért, hogy ezek az erőfeszítések ne csak pusztába kiáltott szavak legyenek, készíts magadnak, üzletednek és még a családodnak is egyfajta (internetbiztonsági)biztonsági házirendet. Fedj le vele minden potenciális támadási felületet és következetesen tartsd és tartasd is be!
3. A biztonság kérdése egy soha véget nem érő utazás
Azért illúziónk ne legyenek. Ha ma lecseréled a jelszavadat és ellenőrzöd, hogy van-e elavult, régen frissített szotvered, ez remek dolog, jó első lépésnek. Ám korántsem elég ahhoz, hogy mindig biztonságban tudd magad. Sajnos azt kell mondanunk, hogy a kiberbiztonság nem egy véglegesen lezárható kérdés, hanem egy soha véget nem érő folyamat. Ezért állandóan felül kell vizsgálnod a rendszereidet és a biztonsági házirendedet, hogy vajon biztonságban vagy-e még. Azért ne becsüld le a hagyományos tippeket sem, mert sokszor az alapvető dolgok jelentik a legnagyobb hiányosságot, amit nem árt mielőbb befoltozni. Pár havonta frissítsd a jelszavaidat, használj kétszintű bejelentkezéseket, ahol lehetséges és keress szoftverfrissítéseket.
Az emberek többsége talán egy évben egy hónapot törődik az internetes biztonsággal, ám a nagy igazság az, hogy ennek mindig szem előtt kell lennie. A biztonság kérdése egy soha véget nem érő utazás és alapvető fontosságú ahhoz, hogy Te és mindenki más biztonságban legyen.