Habár a blogolás egy ízig-vérig individuális közlésforma, sok esetben érdemes megnyitnod a blogod más szerzők előtt. Gondoljunk csak arra, ha például egy szakértői csapat ír valamilyen témáról. Léteznek családi blogok is, de ott vannak a közéleti blogok, ahol akár szerkesztőségként is működhetsz. Vagy csak egyszerűen eldöntötted: nem akarsz minden egyes posztot magad jegyezni.
Ehhez azonban be kell állítanod egy speciális csoportot, nem elég csak egy-egy új jelszót adnod az új szerzőknek.
A WordPress ideális platform mindehhez. Külön a célra kifejlesztett funkció segít kiszolgálni az egyes szerzőket. Most megmutatjuk, hogyan kezdj hozzá!
Hívj meg új felhasználót!
Mint a blog alapítója, neked kell engedélyezned bárki csatlakozását. Nyomd meg a USERS gombot a the WordPress Dashboard baloldali menüoszlopában, és nyomj egy ’Add New’-t!
A felhasználó meghívást kap emailjén keresztül egy percen belül, ahol megadatod milyen név alatt jelenjenek meg posztjaid. Írhatsz magadról röviden és feltölthetsz a képet. A WordPress a Gravatar-t használja a szerzői fotó feltöltésére, így ha a szerző az email-jéhez használt korábbi avatart szeretné továbbra is használni, nincs semmi akadálya.
Fontos, hogy meg kell adnod az új szerző státuszát, amelyek a következők lehetnek:
Subsriber (Feliratkozó): olvashatja és kommentálhatja a posztokat
Contributor (Közreműködő): saját posztokat írhat, amit szerkeszthet is. De nem publikálhatja (élesítheti) azokat
Author (Szerző): írhatja, szerkesztheti és közzé is teheti posztjait. Törölheti is azokat, és média file-okat (pl. képeket) is feltölthet
Editor (Szerkesztő): Minden megtehet, amit a Szerző, ezen felül moderálhatja a kommenteket, kategóriákat, kulcsszavakat (tag) adhat meg, hivatkozásokat adhat meg.
Administrator: full komplett hozzáférése van a posztokhoz, sőt, a blogok kódjához is hozzáfér. Teljes kontrol gyakorolhat minden felett. Ezt a státuszt csak megbízható és kódolásban gyakorlott szerzőnek érdemes kiosztani, nehogy valamilyen katasztrofális törlés legyen a vége. A legjobb, ha csak Szerző és Szerkesztő státszokat adunk a társszerzőknek.
Bármikor egy pillanat alatt áttekinthető a szerzők száma és státuszaik a Users → All Users menü alatt.
Közzétételi (publikálás) eszközök
Ha az Adminisztrátor mellett van még néhány Szerkesztő és Szerző, akkor egyszerre többen is hozzáférhetnek ugyanazon bloghoz. De honnan lehet tudni, ki dolgozik éppen az adott poszton? Itt kap fontos szerepet a WordPressbe épített Post Locking funkció, amely biztosítja, hogy egyszerre csak egyvalaki dolgozhat egy blogon, és meg is mutatja, ki is az.
Azt is megnézheted, milyen változások történtek, amiben a WordPress’s Revisions funkció segít. Ha több változtatás is történt, akkor listanézetben nézheted meg azokat.
Amikor ráklikkelsz valamelyik változtatásra, láthatod a korábbi állapotot is, de azt is, hogy nem volt előtte ott semmi.
Hogyan kerülhető el a teljes szerkesztési zűrzavar?
Két plugin is jó szolgálatot tehet ebben. Az egyik a Dashboard Notes, ami nem más, mint egy egyszerű eszköz arra, hogy a WordPress Dashboard-ot mint rövid jegyzetek felületeként használhasd. Bárki rövid jegyzettel jelezheti, hogy min dolgozik éppen. A ’Dashboard Notes’-hoz bárki hozzáférhet, státusztól függetlenül.
A másik lehetőség az Editorial Calendar. Amikor installálod ezt a plugint, a Dashboard → Posts in the WordPress alatt létrejön egy Calendar. Itt készíthetsz vázlatokat, ezeket élesítheted is, ha szeretnéd. Mivel mindenki látja ezt, a felhasználók könnyedén megtervezhetik együtt a szerkesztői naptárat, a posztok készültségi és publikálási idejét.
Szerzők megjelenítése
Most már mindenki csendben dolgozhat a színfalak mögött. De milyen együttműködési lehetőségek vannak?
A következő pluginekkel közvetlenül tisztázni lehet ki és mit írt.
A WP Author Widget funkcióval egy pillanat alatt látható az oldal minden bloggere (státusztól függetlenül), akik bármilyen formában is közreműködtek. Név és Gravatar-kép. Sok hasonló plugin létezik már, mi mégis ezt ajánljuk, főleg azóta, hogy a WordPress már több szerzőjű blogokat is támogatja.
Arra is van lehetőség, egyszerre többen is dolgozzanak ugyanazon a poszton a Co-Authors Plus plugin segítségével. A párhuzamos munkát egy drag and drop felület is segíti a szerkesztői ablak alatt.
A Disqus Comment System plugin egy ingyenes WordPress funkció, amellyel könnyen kijelölheted a hivatalos komment-moderátor személyét (akár többet is). Ők egy kis zászlócskát kapnak, amivel egy szempillantás alatt felismerhetők.
A csoportos blogolás beállítása az elején némi munkával jár, de a legjobb módja, hogy különböző álláspontokat, véleményeket mutassunk be.
Hasznos volt a cikk? Lájkold! Köszi! 🙂